Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o jednym z najważniejszych miejsc w Gdańsku, jakim jest Narodowe Muzeum Morskie. To miejsce, które z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale też osoby, które chcą poznać tajemnice morskiej przeszłości Polski. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to zbiór najcenniejszych eksponatów związanych z historią polskiej floty, żeglugi.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce, która swoją historię rozpoczyna w 1958 roku, kiedy to powołane zostało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. To właśnie z inicjatywy tego stowarzyszenia, a dzięki zaangażowaniu Przemysława Smolarka, pracownika Muzeum Narodowego w Szczecinie, w Dworze Artusa zorganizowano pierwszą wystawę „Od wiosła do napędu atomowego”. Smolarek zainspirowany tą inicjatywą, postanowił zabiegać o utworzenie Muzeum Morskiego, które ostatecznie powstało w Gdańsku w 1962 roku.
Początkowo siedzibą muzeum był gdański Żuraw, ale wkrótce zaczęło się ono rozwijać. Już w 1963 roku otwarto nowy oddział Muzeum Latarnictwa w Rozewiu, a w 1972 roku powstało Muzeum Rybołówstwa w Helu. Wraz z rozwojem muzeum, w 1977 roku, rozbudowano go o odrestaurowany budynek zwany Składem Kolonialnym. Kolejne lata przyniosły muzeum kolejne eksponaty, takie jak parowiec Sołdek czy żaglowiec Dar Pomorza.
W 1984 roku otwarto kolejny oddział – Muzeum Wisły w Tczewie, a od 1989 roku muzeum przejmowało odrestaurowane spichrze na Ołowiance, które kiedyś stanowiły centrum gdańskiego portu. W 2010 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zostało uhonorowane Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku wybudowano kolejny oddział muzeum – Ośrodek Kultury Morskiej, na miejscu dawnego budynku Składu Kolonialnego.
W 2013 roku nazwa muzeum została zmieniona na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, a w 2016 roku otwarto kolejny oddział – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, w sąsiedztwie Muzeum Wisły. Dziś muzeum to ważne miejsce dla miłośników historii morskiej Polski, oferujące wiele cennych eksponatów i interesujących wystaw.
Nazwa atrakcji |
Co tam można zobaczyć? |
Spichlerze na Ołowiance |
Miejsce z bogatym zbiorem modeli statków, okrętów oraz archeologii podwodnej. Cumuje tam również statek-muzeum „Sołdek”. |
Ośrodek Kultury Morskiej |
Muzeum łączące naukę z zabawą, posiadające ponad 60 stanowisk interaktywnych. Przekazuje wiedzę o tematyce morskiej w interaktywny sposób. |
Żurawia |
Największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie, obecnie muzeum, w którym można zobaczyć techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantoru i warsztaty typowe dla charakteru miasta rzemieślników. |