
Królewskie Wzgórze w Gdańsku to jedno z najwyższych punktów miasta, położone w dzielnicy Wrzeszcz Górny. Obecnie wzniesienie ma wysokość 99,2 m n.p.m., ale na przedwojennych mapach wysokość ta wynosiła 98,8 m n.p.m. Niemiecka nazwa Königshöhe została nadana ku czci króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, natomiast polskie mapy wojskowe z okresu międzywojennego podają polski egzonim Królewska Góra. Obecnie można spotkać różne formy nazwania wzniesienia, jak "Ślimak", "Sobótka" czy Jaśkowa Góra.
Na południowo-wschodnim stoku Królewskiego Wzgórza przez długi czas znajdował się cmentarz żydowski. Kawiarnia Königshöhe z tarasem widokowym przylegała do cmentarza od wschodu, ale niestety jej ruiny są jedynym śladem po tym zabytkowym miejscu. W pobliżu wzniesienia przebiegają ulice Traugutta, Do Studzienki oraz Na Wzgórzu.
Królewskie Wzgórze jest znane przede wszystkim z powodu swojego malowniczego położenia i wspaniałych widoków, jakie stąd się rozpościerają. Z jego szczytu można podziwiać panoramę całego Gdańska, w tym Stare Miasto, Wrzeszcz, Oliwę i Morenę. Często jest to też miejsce, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy i festyny, przyciągające mieszkańców z całego miasta.
Podsumowując, Królewskie Wzgórze to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Gdańsku. Swoją historią i zabytkami, ale przede wszystkim pięknymi widokami, przyciąga turystów i mieszkańców miasta, którzy chętnie spędzają tu czas na spacerach i relaksie.