Żurawie w Gdańsku – fascynujące maszyny, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i miłośników techniki. W mieście znajduje się ich około 120, a każdy z nich stanowi ciekawy element krajobrazu miasta. Wśród nich znajduje się wiele typów dźwigów, takich jak bramowe, młotowe, nożycowe, obrotowe czy suwnicowe. Niektóre z nich zainstalowane są na stałe i obracają się wokół własnej osi, inne zaś poruszają się po specjalnie dla nich przygotowanych torach lub estakadach. Nie sposób także zapomnieć o dźwigach pływających, które można zobaczyć w Porcie Północnym i DCT, a także na terenach Stoczni.
Najstarszym dźwigiem w Gdańsku jest z pewnością Wielki Żuraw – średniowieczna konstrukcja, która powstała w połowie XV wieku. Potrafił podnieść nawet 4 tony i był używany również jako stawiacz masztów. Jest to także dowód na to, że Żurawie stanowiły element panoramy miasta już od XIV wieku. Na terenach stoczniowych zaś najstarszym dźwigiem jest dźwig parowy M7, którego początki datuje się na lata 30. XX wieku, kiedy to należał do stoczni Schichaua.
Jednym z najciekawszych i najpotężniejszych dźwigów w Gdańsku jest bez wątpienia Conrad Consul. Jest to dźwig pływający, który porusza się swobodnie po terenach stoczniowych. Posiada niesamowity wygląd – jest to tzw. dźwig nożycowy, który potrafi unieść 400 ton ciężarów. Dzięki temu dźwig Conrad Consul zdetronizował inny pływający dźwig – dźwig Maja, który czasem pojawiał się w Gdańsku, a na co dzień pracuje w Gdyni.
Dźwigi w Gdańsku są także nieodłącznym elementem panoramy miasta. Kone to dźwigi, które trafiły do Gdańska z Helsinek w połowie lat 70. Mają one 55 metrów wysokości i są w stanie podnieść 150 ton ciężarów. Większość z nich nadal pracuje, a o niedziałające trwa walka, aby zachować je jako zabytek Gdańska.
I na koniec informacja dla turystów – od ponad roku jeden z dźwigów udostępniony jest dla zwiedzających. Dźwig M3, znajdujący się na terenie Stoczni Cesarskiej (po 1945 Stocznia A), to punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę terenów stoczniowych. W sezonie turystycznym w godzinach od 10 do 18, za symboliczną kwotę 10 złotych, można wdrapać się na punkt widokowy dźwigu M3 i podziwiać malownicze krajobrazy. Jest to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji dla turystów odwiedzających Gdańsk, którzy chcą zobaczyć miasto z innej perspektywy. Dźwig M3 to także wspaniałe miejsce na zdjęcia, które będą nie tylko miłą pamiątką z wakacji, ale również dowodem na to, że Gdańsk to miasto niezwykłe, pełne zabytków i nieoczywistych atrakcji.